AMR910N
Asymmetric 100V N-Channel Silicon MOSFET - DFN5X6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN5X6 |
| Configuration | Asymmetric |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 100 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 35 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 46 mΩ |
| ID Max | 20 A |
| Total Gate Charge | 6 nC |
| Power Dissipation | 21 W |