AMDMG6602SVT
Complementary 30V N+P Channel Silicon MOSFET - TSOP-6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TSOP-6 |
| Configuration | Complementary |
| Polarity | N-Channel + P-Channel |
N-Channel
| VDS Max | 30 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 30 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 38 mΩ |
| ID Max | 5.1 A |
| Total Gate Charge | 5 nC |
P-Channel
| VDS Max | -30 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 65 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 96 mΩ |
| ID Max | -3.5 A |
| Total Gate Charge | 9 nC |
Common
| Power Dissipation | 1.15 W |
|---|