AMC3M0040120D
Single 1200V N-Channel Silicon Carbide MOSFET - TO-247 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-247 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 1200 V |
|---|---|
| VGS Max | ±25 V |
| RDS(on) @ VGS=20V | 40 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=15V | 54 mΩ |
| ID Max | 15 A |
| Total Gate Charge | 30 nC |
| Power Dissipation | 500 W |