AMT4100N
Single 100V N-Channel Silicon MOSFET - SOT-223 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SOT-223 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 100 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 210 mΩ |
| ID Max | 2.6 A |
| Total Gate Charge | 8.5 nC |
| Power Dissipation | 2.1 W |