AMSi1012X
Single 20V N-Channel Silicon MOSFET - SC89-3 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SC89-3 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 20 V |
|---|---|
| VGS Max | ±6 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 700 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 850 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=1.8V | 1.25 Ω |
| ID Max | 0.5 A |
| Total Gate Charge | 750 nC |
| Power Dissipation | 0.25 W |