AMSM03P
Single 500V P-Channel Silicon MOSFET - DFN3X3-8EP Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN3X3-8EP |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -500 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 7.3 Ω |
| RDS(on) @ VGS=6V | 7.4 Ω |
| ID Max | -2.5 A |
| Total Gate Charge | 15 nC |
| Power Dissipation | 63.8 W |