AMS441P
Single 40V P-Channel Silicon MOSFET - DFN3.3X3.3 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN3.3X3.3 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -40 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 7.5 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 12 mΩ |
| ID Max | -50 A |
| Total Gate Charge | 70 nC |
| Power Dissipation | 83 W |