AMS434N
Single 1000V N-Channel Silicon MOSFET - DFN3X3-8EP Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN3X3-8EP |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 1000 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 10 Ω |
| RDS(on) @ VGS=6V | 10.5 Ω |
| ID Max | 2.07 A |
| Total Gate Charge | 9 nC |
| Power Dissipation | 63.8 W |