AMRQ540C
Complementary 40V N+P Channel Silicon MOSFET - DFN5X6 Package
一般規格
一般規格
| 狀態 | 量產中 |
|---|---|
| 封裝 | DFN5X6 |
| 配置 | Complementary |
| 極性 | N-Channel + P-Channel |
N-Channel
| VDS Max | 40 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 14 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 18 mΩ |
| ID Max | 37.1 A |
| Total Gate Charge | 13 nC |
P-Channel
| VDS Max | -40 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 28 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 40 mΩ |
| ID Max | -22.4 A |
| Total Gate Charge | 20 nC |
Common
| Power Dissipation | 21 W |
|---|