AMRM60N
Single 60V N-Channel Silicon MOSFET - DFN5X6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN5X6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 60 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 3.9 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=6V | 5.9 mΩ |
| ID Max | 100 A |
| Total Gate Charge | 37 nC |
| Power Dissipation | 127.6 W |