AMRM01P
Single 500V P-Channel Silicon MOSFET - DFN5X6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN5X6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -500 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 6 Ω |
| RDS(on) @ VGS=6V | 6.04 Ω |
| ID Max | -2.7 A |
| Total Gate Charge | 14 nC |
| Power Dissipation | 65.5 W |