AMRH02N
Single 600V N-Channel Silicon MOSFET - DFN5X6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN5X6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 600 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 5.75 Ω |
| RDS(on) @ VGS=6V | 5.8 Ω |
| ID Max | 2.756 A |
| Total Gate Charge | 8 nC |
| Power Dissipation | 65.5 W |