AMRA34N
Single 30V N-Channel Silicon MOSFET - DFN5X6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN5X6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 30 V |
|---|---|
| VGS Max | ±12 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 1.8 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 2 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 2.6 mΩ |
| ID Max | 147.8 A |
| Total Gate Charge | 36 nC |
| Power Dissipation | 65.5 W |