AMR461P
Single 60V P-Channel Silicon MOSFET - DFN5X6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN5X6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -60 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 7 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 9 mΩ |
| ID Max | -100 A |
| Total Gate Charge | 109 nC |
| Power Dissipation | 188 W |