AMQ7966N
Dual 60V N-Channel AECQ101 Qualified MOSFET - DFN5X6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN5X6 |
| Configuration | Dual |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 60 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 33 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 39 mΩ |
| ID Max | 19.6 A |
| Total Gate Charge | 8 nC |
| Power Dissipation | 19 W |