AMQ55P04-15D
Single 40V P-Channel AECQ101 Qualified MOSFET - TO-252 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-252 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -40 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 15 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 22 mΩ |
| ID Max | -47 A |
| Total Gate Charge | 30 nC |
| Power Dissipation | 50 W |