AMK491P
Single 100V P-Channel Silicon MOSFET - SOT-723 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SOT-723 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -100 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 4.3 Ω |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 4.7 Ω |
| ID Max | -0.22 A |
| Total Gate Charge | 1.2 nC |
| Power Dissipation | 0.3 W |