AMK460N
Single 60V N-Channel Silicon MOSFET - SOT-723 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SOT-723 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 60 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 510 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 630 mΩ |
| ID Max | 0.5 A |
| Total Gate Charge | 1 nC |
| Power Dissipation | 0.15 W |