AMK430N
Single 30V N-Channel Silicon MOSFET - SOT-723 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SOT-723 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 30 V |
|---|---|
| VGS Max | ±12 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 180 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 200 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 250 mΩ |
| ID Max | 0.746 A |
| Total Gate Charge | 0.91 nC |
| Power Dissipation | 0.15 W |