AMIFB4115
Single 150V N-Channel Silicon MOSFET - TO-220 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-220 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 150 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 12.5 mΩ |
| ID Max | 125 A |
| Total Gate Charge | 142 nC |
| Power Dissipation | 300 W |