AMG441P
Single 40V P-Channel Silicon MOSFET - SOT-89 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SOT-89 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -40 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 32 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 46 mΩ |
| ID Max | -21 A |
| Total Gate Charge | 15 nC |
| Power Dissipation | 22 W |