AMG433P
Single 20V P-Channel Silicon MOSFET - SOT-89 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SOT-89 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -20 V |
|---|---|
| VGS Max | ±8 V |
| RDS(on) @ VGS=7V | 22 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 26 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 34 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=1.8V | 46 mΩ |
| ID Max | -23.8 A |
| Total Gate Charge | 32 nC |
| Power Dissipation | 18.6 W |