AMF924NE
Dual 20V N-Channel Silicon MOSFET - DFN2X5 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN2X5 |
| Configuration | Dual |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 20 V |
|---|---|
| VGS Max | ±12 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 9.5 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 13 mΩ |
| ID Max | 16 A |
| Total Gate Charge | 19 nC |
| Power Dissipation | 3.5 W |