AMD540CE
Complementary 40V N+P Channel Silicon MOSFET - TO-252-4L Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-252-4L |
| Configuration | Complementary |
| Polarity | N-Channel + P-Channel |
N-Channel
| VDS Max | 40 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 36 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 46 mΩ |
| ID Max | 30 A |
| Total Gate Charge | 6.9 nC |
P-Channel
| VDS Max | -40 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 38 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 48 mΩ |
| ID Max | -30 A |
| Total Gate Charge | 10 nC |
Common
| Power Dissipation | 50 W |
|---|