AMD510C
Complementary 100V N+P Channel Silicon MOSFET - TO-252-4L Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-252-4L |
| Configuration | Complementary |
| Polarity | N-Channel + P-Channel |
N-Channel
| VDS Max | 100 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 140 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 160 mΩ |
| ID Max | 16 A |
| Total Gate Charge | 10 nC |
P-Channel
| VDS Max | -100 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 270 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 290 mΩ |
| ID Max | -12 A |
| Total Gate Charge | 7.2 nC |
Common
| Power Dissipation | 50 W |
|---|