AMB423P
Single 25V P-Channel Silicon MOSFET - DFN1.6X1.6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN1.6X1.6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -25 V |
|---|---|
| VGS Max | ±8 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 58 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 79 mΩ |
| ID Max | -10.7 A |
| Total Gate Charge | 11 nC |
| Power Dissipation | 2.1 W |