AMA461P
Single 60V P-Channel Silicon MOSFET - DFN2X2-6PP Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN2X2-6PP |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -60 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 82 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 100 mΩ |
| ID Max | -5 A |
| Total Gate Charge | 10 nC |
| Power Dissipation | 3 W |