AMA403P
Single 250V P-Channel Silicon MOSFET - DFN2X2-6PP Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN2X2-6PP |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -250 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 2.7 Ω |
| RDS(on) @ VGS=5.5V | 2.9 Ω |
| ID Max | -2.1 A |
| Total Gate Charge | 4 nC |
| Power Dissipation | 22 W |