AM9931CC
Dual 30V P-Channel Module - SO-8 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SO-8 |
| Configuration | Dual |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -30 V |
|---|---|
| VGS Max | ±12 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 71 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 95 mΩ |
| ID Max | -4.4 A |
| Total Gate Charge | 9.3 nC |
| Power Dissipation | 2.1 W |