AM90P15-60B6L
Single 150V P-Channel Silicon MOSFET - TO-263-6L Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-263-6L |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -150 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 82 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=5.5V | 88 mΩ |
| ID Max | -49 A |
| Total Gate Charge | 79 nC |
| Power Dissipation | 300 W |