AM90P15-200L
Single 150V P-Channel Silicon MOSFET - TO-262 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-262 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -150 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 290 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 304 mΩ |
| ID Max | -90 A |
| Total Gate Charge | 17 nC |
| Power Dissipation | 300 W |