AM90P04-06FP
Single 40V P-Channel Silicon MOSFET - TO-247 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-247 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -40 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 5 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 6.6 mΩ |
| ID Max | -90 A |
| Total Gate Charge | 108 nC |
| Power Dissipation | 500 W |