AM90N20-140B
Single 200V N-Channel Silicon MOSFET - TO-263 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-263 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 200 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 140 mΩ |
| ID Max | 35 A |
| Total Gate Charge | 13 nC |
| Power Dissipation | 250 W |