AM80P03-06I
Single 30V P-Channel Silicon MOSFET - TO-251 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-251 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -30 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 7.5 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 12 mΩ |
| ID Max | -67 A |
| Total Gate Charge | 46 nC |
| Power Dissipation | 50 W |