AM7924N
Dual 20V N-Channel Silicon MOSFET - DFN5X6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN5X6 |
| Configuration | Dual |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 20 V |
|---|---|
| VGS Max | ±12 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 3.4 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 5 mΩ |
| ID Max | 60 A |
| Total Gate Charge | 73 nC |
| Power Dissipation | 36 W |