AM7640N
Dual 40V N-Channel Silicon MOSFET - DFN3X3-8EP Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN3X3-8EP |
| Configuration | Dual |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 40 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 35 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 46 mΩ |
| ID Max | 11 A |
| Total Gate Charge | 28 nC |
| Power Dissipation | 3.5 W |