AM7491P
Single 150V P-Channel Silicon MOSFET - DFN5X6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN5X6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -150 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 82 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=5.5V | 92 mΩ |
| ID Max | -37.1 A |
| Total Gate Charge | 76 nC |
| Power Dissipation | 169 W |