AM7469P
Single 450V P-Channel Silicon MOSFET - DFN5X6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN5X6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -450 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 4.6 Ω |
| RDS(on) @ VGS=6.5V | 4.65 Ω |
| ID Max | -3.09 A |
| Total Gate Charge | 16 nC |
| Power Dissipation | 65.5 W |