AM7381P
Single 80V P-Channel Silicon MOSFET - DFN3X3-8EP Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN3X3-8EP |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -80 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 129 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 149 mΩ |
| ID Max | -4.3 A |
| Total Gate Charge | 13 nC |
| Power Dissipation | 3.5 W |