AM7345P
Single 40V P-Channel Silicon MOSFET - DFN3X3-8EP Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN3X3-8EP |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -40 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 22 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 32 mΩ |
| ID Max | -29.5 A |
| Total Gate Charge | 27 nC |
| Power Dissipation | 28.7 W |