AM7329P
Single 700V P-Channel Silicon MOSFET - DFN3X3 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN3X3 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -700 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 15 Ω |
| RDS(on) @ VGS=6V | 15.5 Ω |
| ID Max | -1.684 A |
| Total Gate Charge | 13 nC |
| Power Dissipation | 63.5 W |