AM7325P
Single 20V P-Channel Silicon MOSFET - DFN3X3-8EP Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN3X3-8EP |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -20 V |
|---|---|
| VGS Max | ±12 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 7 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 10 mΩ |
| ID Max | -18 A |
| Total Gate Charge | 90 nC |
| Power Dissipation | 3.5 W |