AM7319P
Single 80V P-Channel Silicon MOSFET - DFN3X3-8EP Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN3X3-8EP |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -80 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 91 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=6V | 110 mΩ |
| ID Max | -14.6 A |
| Total Gate Charge | 25 nC |
| Power Dissipation | 28.7 W |