AM7300N
Single 300V N-Channel Silicon MOSFET - DFN3X3-8EP Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN3X3-8EP |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 300 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 600 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=5.5V | 900 mΩ |
| ID Max | 2.4 A |
| Total Gate Charge | 9.5 nC |
| Power Dissipation | 5 W |