AM7200N
Single 200V N-Channel Silicon MOSFET - DFN5X6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN5X6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 200 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 400 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 450 mΩ |
| ID Max | 3 A |
| Total Gate Charge | 7.9 nC |
| Power Dissipation | 5 W |