AM6920NH
Dual 20V N-Channel Silicon MOSFET - TSSOP-8 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TSSOP-8 |
| Configuration | Dual |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 20 V |
|---|---|
| VGS Max | ±8 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 22 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 30 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=1.8V | 46 mΩ |
| ID Max | 6.8 A |
| Total Gate Charge | 6.2 nC |
| Power Dissipation | 1.2 W |