AM60N15-20I
Single 150V N-Channel Silicon MOSFET - TO-251 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-251 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 150 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 21 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=6.5V | 26 mΩ |
| ID Max | 40 A |
| Total Gate Charge | 32 nC |
| Power Dissipation | 50 W |