AM5423P
Single 20V P-Channel Silicon MOSFET - DFN2X3 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | DFN2X3 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -20 V |
|---|---|
| VGS Max | ±8 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 24 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 31 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=1.8V | 41 mΩ |
| ID Max | -8.4 A |
| Total Gate Charge | 20 nC |
| Power Dissipation | 2.5 W |