AM4N60I
Single 600V N-Channel Silicon MOSFET - TO-251 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-251 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 600 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 2 Ω |
| ID Max | 4 A |
| Total Gate Charge | 14 nC |
| Power Dissipation | 50 W |