AM4998N
Dual 30V N-Channel Silicon MOSFET - SO-8 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SO-8 |
| Configuration | Dual |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 30 V |
|---|---|
| VGS Max | ±12 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 32 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 40 mΩ |
| ID Max | 6.7 A |
| Total Gate Charge | 9 nC |
| Power Dissipation | 2.1 W |